★ Authorized Ronix Distributor — Genuine Product ★
Vertical Grinder 1000W
Vertical Grinder 1000W
SKU:3310
Couldn't load pickup availability
- Free Shipping
- 2-Year Warranty
- 14-Day Returns
Description
When it comes to stock removal, or any heavy-duty surface, a vertical grinder is all you need. Introducing the Ronix 3310 vertical grinder, coming with a high-power 1000 W motor to accompany you in all your heavy-duty applications. With its great direct airflow system, and anti-dust switches, the tool is ready to handle any task, especially in masonry working conditions.
Key Features
Specifications
| Brand | Ronix |
| Model | 3310 |
| Type | Die Grinders |
| Country of Origin | China |
| Power Source | AC Corded Electric |
| Power | 1000W |
| Voltage | 220-240 V |
| No-Load Speed | 3300-5800 RPM |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Product Dimensions | 570 * 155 * 155 mm |
| Material | PA66-GF30 & Metal |
| Style | AC Brushed |
| Packaging | Color Box |
| Accessories | Grinding Disc 1pc, Wrench 1pc, Disc Adaptor 1pc, Red Paper Washer 2pcs |
| Spindle Size | M14 |
| Disk Material | Resin |
| Arbor Size Disc | 20 mm |
| Segment Height Disc Size | 18 mm |
| Wheel Diameter | 150 mm |
| Net Weight | 4.8 kg |
| Gross Weight | 5.5 kg |
| Warranty | 2 Years Warranty |
⚙ Built for Performance
🏆 Why Buy From BRO Global?
- Authorized Ronix Distributor in Saudi Arabia — guaranteed 100% original products
- 2 Years Warranty on electric tools, locally honored
- Genuine spare parts and accessories available on demand
- Local stock in KSA — fast shipping to Riyadh, Jeddah, Dammam, Mecca
- Technical support before & after purchase via WhatsApp
Talk to a Ronix Expert
Our team is on standby to help you pick the right tool
Frequently Asked Questions
What's the maximum collet capacity of the Vertical Grinder 1000W? +
Is this suitable for metalworking and mold polishing? +
Are carbide burs included? +
Does the Vertical Grinder 1000W come with a warranty? +
Do you deliver across Saudi Arabia? +
Specifications
Specifications
Full technical specifications available in product description above.
2-Year Warranty
2-Year Warranty
All Ronix electric tools come with a 2-year warranty against manufacturing defects.
What's covered: Manufacturer defects, motor failures, electrical issues.
How to claim: WhatsApp +966 54 727 2567 with your order number and a photo/video of the issue.
Shipping & Delivery
Shipping & Delivery
Free shipping on orders over SAR 500 across Saudi Arabia.
Same-day dispatch from our Jeddah warehouse for orders placed before 2 PM (Sat–Thu).
Delivery time: 24–48 hours for major cities, 2–4 days for remote areas.
Cash on Delivery available across all cities.
Returns Policy
Returns Policy
14-day return policy for unopened items in original packaging.
Contact us via WhatsApp to initiate a return — we'll arrange free pickup from your location.
Share
